bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

Çocuğun Eğitiminde Annenin Etkisi

Çocuğun Eğitiminde Annenin Etkisi

Hayat yolculuğuna elinde boş bir sayfa ile başlayan bireyler ilk altı yaşa kadar her şeyi ebeveynlerinden, özellikle annelerinden öğrenirler. Bu dönemde duyguların gösterilme biçiminden tutun, konuşma stiline kadar anne belirleyici rol oynamaktadır. Bu yaşlarda olan çocuk, annenin söylediği olumlu veya olumsuz her şeyi doğru kabul eder ve “annem söylediyse doğru olan budur” diye düşünür. Annenin çocuk hakkında söylediği her şey çocuğun kendisini tanımlama şeklini oluşturur. Örneğin, annenin “düzenli” olarak nitelendirdiği çocuk, kendisini ileri ki yaşlarda dahi düzenli olarak tanımlamaktadır. Bu yüzden annenin çocuğa karşı sabırlı, açıklayıcı ve destekleyici olması, çocuğun kendine güveni ve kişiliğinin gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Dünyaya çocuğunun gözüyle bakabilen anne, çocuk için önemli olan gelişmelerde çocuğu destekleyerek, özgüveninin gelişmesine katkı sağlamaktadır. 

Altı yaşından sonra çocuğun okul serüveni ile birlikte hayatına öğretmen ve yeni arkadaşlar girer. Bu çocuk için muazzam bir değişikliktir. Öğrendiği her şey, edindiği her arkadaş çocuk için büyük bir yeniliktir. Bu dönem çocuğun; uyum sağlamaya, kendisinden beklenilenleri karşılamaya ve oyun oynama ihtiyacını gidermeye çalıştığı bir dönemdir. Bu dönemde annenin çocuğa karşı anlayışlı, şefkatli, sabırlı ve destekleyici olması çocuğun hata yapma korkusunu azaltacaktır. Yine annesinden göreceği bu destekleyici tutum çocuğun kendisine duyduğu güveni perçinleyerek okuldaki öğrenme yaşamını kolaylaştıracaktır. Bunun tam tersi bir durumla karşı karşıya kalan, yani anneden ve öğretmenlerinden başarısız olacağına dair sözler duyan çocuk kendisini yapamayacağına inandırmaya başlamakta, en ufak zorlukta “ben başaramam” diye düşünmektedir. Çocuğun kendisine duyduğu güven sarsıldığında, uyum problemleri yaşama riski ortaya çıkmakta ve derslerinde düşüş yaşanmaktadır.

Özetle, annenin çocuğuna yönelik düşünceleri, duyguları ve davranışları, çocuğunun özgüvenine, eğitim hayatına ve dolayısıyla geleceğin dünyasına yön vermektedir.