bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

FLÖRT ŞİDDETİ

FLÖRT ŞİDDETİ

FLÖRT ŞİDDETİ


Flört kavramı İngilizce de kullanılan ‘dating’ kelimesinden türemiştir. Türkçe karşılığı kişiler arası duygusal/romantik/cinsel ilişkileri tanımlamak için kullanılır.
Şiddet ise Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre şiddet, sahip olunan gücün ve iktidarın, fiziksel ya da ruhsal bir yaralanmaya ve kayba neden olacak biçimde bir başka inana, kendine, bir gruba ya da bir topluma doğrudan ya da dolaylı yolla uygulanmasıdır.


Flört Şiddeti Nedir?


Duygusal, romantik, cinsel bir beraberlik içerisine ya da beraberlik bittikten sonra bir parterin diğerinin bedenine kasıtlı olarak zarar verme durumudur. Otorite ve gücün onda olması gerektiğini ispatlamaya çalışır.
Zarar verici davranışlar; panteri kontrol etmek için sözel, duygusal, sanal, fiziksel ya da cinsel şiddetin uygulandığı ya da tehdit olarak kullanıldığı pek çok farklı biçimde gerçekleşebilir.
Fiziksel Şiddet; Güç ve zorlamaya dayalı, istenmeyen temas içeren davranışlarda bulunmaktadır. 
Tokat atmak, itmek, sarsmak, çekiştirmek vs. ya da alkol- madde kullanmaya zorlamak bu davranışlara örnektir. Fiziksel şiddette canının yanması yanmaması önemli değildir ayrıca en kolay gözlemlenebilen ve en kolay gerçekleştirdikleri şiddet türüdür. 
Kişide psikolojik ve fiziksel olarak kalıcı izler bırakabilmektedir.
Cinsel flört şiddeti; Onay almaksızın, cinselliğe yönelik teşebbüs ve tehdit içeren eylem ve müdahaledir. Şiddette şantaj ve farkı tehdit davranışları olabilir. Bu tür eylemi gerçekleştiren kişilerde ‘Flörtü kabul ettiyse her şeyi kabul etmiştir’ algısı bulunmaktadır.
Duygusal flört şiddeti; Duyguları suistimal etmek, görmezden gelmek, ısrarcı davranışlar şiddetin en belirgin davranışlarıdır. Fakat gözlemlemek açısından en zor olanı budur çünkü halk arasında ‘Seven erkek kıskanır’, ‘Erkektir işi var yazmayabilir, aramayabilir’, ‘ Ne var bunda kılıbık mı olsun’ algısı oluşmuştur. 
Sanal flört şiddeti; Teknoloji aracılığı ile sosyal medya ağlarından baskı ve kontrol amacıyla uygulanan şiddet türüdür.
Sık sık aramak, mesaj göndermek, sürekli ‘NEREDESİN’ sorusuna yanıt aramak, özel bilgi ve fotoğraf yayınlamak, özel bilgileri bir şekilde herkese göndereceğini söylemek, izinsiz bir şekilde sosyal medya hesaplarını ihlal etmek, yapılan paylaşımlara müdahale (profil resmini benimle olan fotoğrafı yap, bu saatte kime çevrimiçisin, nerdesin hemen görüntülü ara) etmek gibi.
Flört Şiddeti’nin Etkileri; Genç yaşta özgüven kaybı, fiziksel ve psikolojik sosyallik üzerinde ciddi değişimler. Eğitim hayatına odaklanamama ya da iş yerinde etkin çalışamama durumları gözlemlenmektedir.
Flört şiddetinde sağlık etkileri de bulunmaktadır. Yaralanma hatta ölüm gibi etkiler uzun dönem etkiler daha geniş kapsamlıdır. Şiddete uğrayan bireylerde madde bağımlılığı artışı gözlemlenmektedir. Ayrıca hızlı kilo alıp-kilo verme ,stres bozuklukları, anksiyete, depresyon, intihar düşüncesi ya da girişimi ile maalesef sıkça karşılaşılmaktadır.


PEKİ BU ŞİDDETİ BESLEYEN DÜŞÜNCELE NELER?


Pek çok toplumsal mit bulunmaktadır. Senelerdir süregelen düşünceler algısında maalesef yanlış yer etmektedir. Bunlardan bazıları;
• İlişkide kıskanan kişi daha çok seviyordur.
• Karşı tarafı sürekli kontrol etmek, hesap sormak onu önemsemek demektir.
• Tüm zamanımı ona ayırmam gerekiyor, çünkü sevmediğimi düşünecektir.
• Statü olarak benden yüksek o yüzden daha çok söz hakkı var.
• Kesin hata yaptım o yüzden bana şiddet uyguladı….gibi bir çok yanlış düşünceler bu şiddetlere maalesef susmaları gerektiğini düşündürtmektedir. Bu kesinlikle yanlıştır.
Güvenli/Sevgi Var Kısıtlama Yok!
Güvensiz/Baskı Var EşitlikYok!
Şiddet İçeren/Kontrol Var Sevgi Yok! Bu düşünceler ise doğru olandır.
Şiddete Maruz Kalan Bireyleri Desteklemek; Her ilişki ve ilişkide yaşananlar birbirinden farklıdır. Bu nedenle güvenli empati yapamadığımız durumlar olabilir fakat şiddete maruz kalan herhangi bir kişi ile konuşurken dikkat etmemiz gereken durumlar vardır.
Yargılamadan dinleyin; Yaşadıklarını sorgulamayın çok fazla soru sormadan sadece onu önemli hissettirecek şekilde dinleyin.
Destekleyici olun; Bu senin suçun değildi, ben her zaman yanındayım, sen güçlü bir bireysin gibi cümleler kurun.
Olayları Değerlendirmesini kolaylaştırın; Nasıl hissettiğini, ne yapmak istediğini ve ayrıldığı zaman nelerin değiştiğini sorun. 
Mutlaka saygılı olun meraklı ya da özel soruları çokça sorgulamayın. Acele etmesini değil de kendinin mantık açısından değerlendirmesini sağlayın, güvenli planlar yapmasını sağlayın ve ASLA ŞİDDETE SUSMAMASI GEREKTİĞİNİ vurgulayın…             
UNUTMA ŞİDDET VARSA, SEVGİ YOKTUR!