bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

Mesleğine ya da okuyacağın bölüme karar vermeden önce kendine sorman gereken sorular?

Mesleğine ya da okuyacağın bölüme karar vermeden önce kendine sorman gereken sorular?

  • BEN KİMİM?

Hayatımızın geri kalanını etkileyecek bir potansiyele sahip olan bu seçimden önce, kendimizi ne kadar iyi tanırsak o kadar doğru ve iyi bir karar veririz. Çünkü:

  1. Seçeceğimiz bölüm bize uygun mu?
  2. Beklentilerimizi karşılıyor mu?
  3. Gerektirdiği yetenek ve potansiyele sahip miyiz?
  4. Bizi hedeflerimize yakınlaştırabilecek düzeyde mi?

Gibi soruları cevaplayabilmemiz için önce kendimizi tanımamız gerekir. Örneğin sahip olduğumuz kişilik tipi, zevklerimiz, yeteneklerimiz ve potansiyelimiz yukarıdaki soruları cevaplamanızı hem kolaylaştıracak hem de kendinize daha doğru cevaplar vermenizi sağlayacaktır.

(Myers-Brigss Kişilik Testi ve Holland Mesleki Tercih Envanteri)

Bireyi tanımak ve İnsanın kendisini doğru bir şekilde tanıması o kadar önemlidir ki; Psikolojik danışmaların ve test geliştiricilerinin ana amaçlarından birisi halini almıştır. Yetenek-ilgi ve kişilik testlerini uygulamanız size uygun olan meslekleri belirlemenizde atılmış birer adımdır.

  • OKUMAK İSTEDİĞİM BÖLÜM / SEÇTİĞİM MESLEK BANA UYGUN MU?

Okumak istediğiniz bölümün ve sonrasında icra edeceğiniz mesleğin kişiliğinize ve mizacınıza uygun olması çok önemlidir. Çünkü kişiliğinize uygun olmayan bir mesleği icra etmekte zorlanabilir ve yetersizlik hissine kapılabilirsiniz. Kişiliğinize ve yeteneklerinize uygun bir meslek seçmeniz yaşamaktan aldığınız doyumu artırır, daha başarılı ve tatmin dolu bir eğitim hayatı geçirmenize büyük oranda katkı sağlar. Ayrıca daha başarılı bir kariyer geliştirebileceğinizi de söyleyebiliriz. Çünkü kendimize uygun olduğunu bildiğimiz ve gerekliliklerini karşılayabildiğimiz bir işi yapmak bizi hem mutlu hem de motive eder. Ee sonuçta insan mutlu ve motive olmuş bir şekilde yöneldiği işten elbette ki başarı elde edecektir. 

Doğduğumuz günden bu yana sürekli bir yerlere ya da birilerine uyum sağlarız. Doğduğumuz aileye, okuduğumuz okula, yaşadığımız topluma… Çünkü onay görmek ve başarma duygusunu tatmak isteriz. İşte mesleğimiz ve bölümümüz de bunlardan bir tanesidir. Eğer uyum sağlamaya çalıştığımız meslek / bölüm kişiliğimize ya da yeteneklerimize uygun değil ise; ya kendimizi değiştirerek mesleğe / bölüme ayak uydurmaya çalışırız ya da çatışma yaşayarak kariyer noktasında başarısız olduğumuzu düşünürüz. Aslında başarısız olmamış sadece uyum sağlayamamışızdır. Sonuçta; aslanın evcil olmaması ve ev ortamına ayak uyduramaması onun başarısız olduğunu göstermez. Sadece, yapısı ve mizacı evde yaşamaya uygun değildir. J

ÖRNEĞİN: İçine kapanık bir kişiyseniz öğretmenlik, hukuk ve işletme gibi insanlarla iç içe olduğunuz bölümler yerine mühendislik ve mimarlık gibi makine, hayvan ve çizimler ile uğraştığınız bir bölümü seçmelisiniz ki ‘’neden susuyorsun, çok sessizsin bir şey mi oldu’’ gibi sorulara mazur kalmayın.

  • OKUMAK İSTEDİĞİM BÖLÜM / SEÇTİĞİM MESLEK BEKLENTİLERİMİ KARŞILIYOR MU?

Çoğumuz üniversitede bölüm ya da meslek seçerken çok büyük beklentiler içine girer hatta bunu aile evinden ve ya eski yaşantımızdan bir kurtuluş olarak görürüz. Bazen ise seçimimiz bu beklentileri karşılamaz ve hayal kırıklığı yaşarız. Eğer ticari bir zekânız var ise ve büyük paralar kazanmayı amaçlıyorsanız ‘Girişimci Tip’ meslek tipine uygunsunuz denilebilir ve gidip ‘’memur’’ olmanız emin olun sizi hiç mi hiç tatmin etmeyecektir. Hele ki aileniz memur olun dedi diye bu yetenek ve potansiyeli boşa harcadıysanız; ya ailenizi suçlar ya da onları dinlediğiniz için kendinizi suçlar ve pişmanlık yaşarsınız.

  • GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLERE SAHİP MİYİM?

Her mesleğin ve bölümün gerektirdiği kendine özgü bazı özellikler vardır. Örneğin YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) bireyin o bölümün özelliklerini karşılayıp karşılamadığını ölçmek için üniversite bölümlerini sözel-eşit ağırlık-sayısal- dil olmak üzere 4’e ayırmıştır. Ancak sadece zekâ türüne bakarak o meslek ya da bölüme uygun olduğumuzu söylemek çok zordur. Çünkü zekâmız gibi kişiliklerimiz, mizacımız, potansiyelimiz ve yeteneklerimiz de diğer bireylerden farklılık gösterir. O yüzden bölüm seçiminde sizin özellikleriniz ile uyumlu olan bir bölümü seçmelisiniz. Şimdi, hiçbir şekilde çizim yapamayan bir insanın mimarlık okuduğunu düşünün, bu insanın çizim yapamadığı için teknik derslerde başarısız olması kaçınılmazdır. İşin kötü tarafı eğer etrafında ki diğer insanlar bu çizimleri yapabiliyorlarsa, kişi yetersiz ve başarısız bir insan olduğunu düşünecektir. 

  • BU BÖLÜM / MESLEK BENİ HEDEFLERİME ULAŞTIRIR MI?

Bu soruyu sorduğunuzda içinizden ‘hayır’ cevabı geliyorsa büyük bir problem var demek: Asla başaramayacağım düşüncesi.

Eğer yaptığınız işin sizi hedeflerinize ulaştıramayacağını düşünüyorsanız; o işi gereksiz ve işte geçirdiğiniz süreyi zaman kaybı olarak görürsünüz ki bu şartlar altında çalışmak insana eziyet gibi gelecektir. Biyomedikal Mühendisi olmak istiyorsunuz ama puanınız Biyomedikal Teknikerliğine yetiyor ve aldığınız bilgilere göre DGS ile mühendisliğe yükseltmek mümkün. Bu şartlar altında teknikerliğe gitmek mantıklı olabilir. Ancak psikoloji okumak isterken çocuk gelişimi bölümüne gitmeniz sizi hem hedeflerinizden uzaklaştıracak hem de size zaman kaybettirecektir. 

 

UNUTMAYIN MESLEK SİZİ DEĞİL, SİZ MESLEĞİ SEÇİYORSUNUZ; O YÜZDEN MESLEĞE UYMAYA DEĞİL, SİZE UYAN MESLEĞİ BULMAYA UĞRAŞIN!