bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

OYSA NORMAL GÖRÜNÜYORDU…

OYSA NORMAL GÖRÜNÜYORDU…

OYSA NORMAL GÖRÜNÜYORDU…

Bu sıralar cinayetlerin ve şiddetin artmış olduğu bir dönemden geçiyoruz ve bu insanların çoğu antisosyal kişilik bozukluğu olan ‘psikopat’  diye adlandırdığımız bireylerdir. Ve çoğu zaman insanlardan ‘E ama aklı başında görünüyordu, hayır o yapmazdı’ gibi cümleleri sıklıkla duyar olduk. 

Peki bir insanın psikopat olduğunu nasıl mı anlarız?

‘’Psikopatların vicdanı yoktur ve kendilerinden başka kimseye karşı empati, suçluluk ya da bağlılık duymazlar’’( Paul Babiak ve Robert Hare,2006) Bu cümleden yola çıkarak aslında karşımızdaki insanın bize yaklaşımından pek çok bilgi edinebiliriz. Karşınızdaki kişi eşiniz, flörtünüz, arkadaşınız ya da her kim olursa olsun size bakışından, konuşmalarından ve yaklaşımından aslında bir çok tüyo verebilir. 

‘’Psikopatlar diğerlerinin duygularını ya da toplum kurallarını umursamaktan acizdir. Birileri bir şey kurmaya çalışırken, onlar yıkar.’’ Psikopatlar genel eğilimli olarak düşüncesiz ve sorumsuz insanlardır, davranış kontrolleri yoktur çoğu zaman değişken tepkiler verebilir en ufak sorunu bile size dev gibi sorunlar yaratarak ciddi bir tartışma ortamı yaratmak isterler. Empati kuramazlar, yaptıklarından pişman olmazlar ve bunların sorumluluğunu da asla üstlenmezler. 

Gerçekte olduklarından daha özgüvenli, çekici görünme çabalarından dolayı insanları etkileyebilirler çoğu zaman gerçekte olduklarından daha zeki ve güçlü olduklarına inanırlar. Statün ondan düşükse seni ezip geçmek istiyebilir.

Diğerlerinin haklarını çoğu zaman görmezden gelirler, yaşama haklarını bile. Yasalara uygun davranıp, sosyal normlara uygun davranmayı başaramazlar, hapse girmeyi ve gözetim altında olmayı tekrarlarlar. Genellikle yalan, hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarında çoğu kez tekrarlama görülür.

Yalan söylemek, kişisel çıkarlar ve zevkleri için başka insanları kandırmak en iyi başardıkları şeydir.

İleri dönük planları yoktur, anı yaşarlar. Alkol ve madde bağımlılığına açıktırlar, ilişkilerinde yalan söyleme ve aldatma çok sıklıkla görülür, evli oldukları halde bekar gibi görünmek isteyebilirler. Ve çocukları bile olsa kalçasında sigara söndürme gibi korkunç cezalar uygulamaları muhtemeldir.

Sakin değillerdir, fiziksel kaygıları ve saldırgan davranışları bulunmaktadır. Başkalarının fiziksel ya da duygusal sağlamlıkları ile ilgilenmezler.

En önemli detaylardan biri de ilişkileri yapaydır, samimiyetsiz bulunurlar. 

Amaaaa her psikopat bu kadar detay veremeyebilir. Bazen çalışan bir çok bireyde psikopatlık davranışları saklanmış bir şekilde görülmektedir.

Çalışan Psikopatlar

Genelde normal hatta başarılı psikopatlar denir çünkü görece bir şekilde normal ve başarılı görünürler. Başarıya götüren stratejileri çabuk kavrarlar, güçlü, yararlı ve etkili iletişimleri vardır. İnsanlardan nasıl yararlanacaklarını, sömüreceklerini ve verdikleri sözleri hesaba katmadan nasıl kullanacaklarını araştırırlar. Herkese farklı şeyler söyledikleri için kalabalık toplantılardan kaçınırlar.

İş yerinde dost gibi görünüp ağzından aldığın lafları daha sonra kendi çıkarları için kullanabilirler. Yalanlarını yakaladığınız zaman asla şaşırıp kalmazlar sakin ve rahat bir şekilde tatlı dil kullanarak sizi tavlamak isteyebilirler…

Hani bazı zamanlar katillerin bir iş adamı olduğunu görünce şaşırırız ya fakat şaşırmamız gerekmektedir çünkü her statüde maalesef antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlarla karşılaşmamız mümkündür.

Günün sözü; Psikopatlar normal maskesi takarlar…