bibilenden@gmail.com

0536 545 67 21

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı

    Sınav kaygısı, sınava giren birçok bireyi etkileyen, genellikle fiziksel belirtilere de sebep olan bir problemdir. Sınav kaygısı yaşamak normaldir. Özellikle bu sınav bireyin geleceğini şekillendirmesine yardımcı olacak bir sınavsa, bireylerin sınava yönelik kaygı hissetmeleri doğaldır. 

    Sınava yönelik kaygı yaşamak, belirli bir düzeyde, sınav başarısına olumlu etki göstermektedir. Çünkü orta düzeyde hissedilen kaygı akademik başarıyı olumlu yönde etkilemekte, bireyleri ders çalışmaya heveslendirmektedir. Ancak yüksek düzeyde yaşanan kaygı bireyin hem akademik başarısını hem de özel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. 

    Sınav kaygısının belirtileri öğrenciden öğrenciye değişse bile, genellikle aşağıdaki belirtilerle görülmektedir.

  1. Uykusuzluk veya sürekli uyuma isteği
  2. Sınava yönelik olumsuz düşünceler(bu sınavdan geçemeyeceğim.. vb.), unutkanlık, dikkati toparlayamama, konuları hatırlamakta güçlük
  3. Gerginlik, karamsarlık
  4. Kontrolü kaybetme endişesi, güvensizlik, çaresizlik ve heyecan
  5. Sınav anı aklına geldiğinde çeşitli fiziksel belirtiler(terleme, kalp çarpıntısı, ellerde titreme vb.)

    Bu belirtiler öğrencilerde sınavdan önce, sınav anında ve sınav sonrasında da görülebilmektedir. Her belirti her öğrencide olmak zorunda değildir! Bu nedenle öğrencinin kendisini tanıması, ailenin ve öğretmenlerin öğrenciyi tanımaları önem arz etmektedir. 

    Sınav kaygısının nedenleri tıpkı belirtilerde olduğu gibi bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Bu nedenlerden bazıları:

  1. Zamanı iyi kullanamama, çalışma alışkanlıklarının yanlış veya yetersiz olması
  2. Ailenin ve öğrencinin beklenti düzeyleri, olumsuz ebeveyn tutumları, aile baskısı
  3. Mükemmeliyetçi tutum veya başarısız olma ve değerlendirilme korkusu
  4. Erteleme davranışları, eğitim sistemindeki değişimler
  5. Sınava yönelik gerçekdışı düşünceler(bu sınavı geçemezsem hayatım mahvolur vb)

    Bu ve buna benzer birçok neden öğrencinin sınava yönelik yaklaşımlarını etkilemekte, sınava yönelik kaygı düzeylerini arttırmaktadır. Bu nedenle öğrencinin kişisel iyi oluşunu bozan sınav kaygısını önlemek önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki sınav kaygısının yüksek düzeyde olması, yani bireye yarar değil zarar getirmesi bir problemdir ve çözülmesi gerekir.

    Sınav kaygısını önlemek için öğrencinin ve ailesinin sınava yönelik bakış açılarını öğrenmek ilk adımdır. Öğrencinin kendisini tanıması, neleri yapıp neleri yapamayacağının farkında olması, ailenin ve öğretmenlerin destekleyici tutumları, bireyin kendisine yönelik olumlu düşünceleri öğrencinin sınav kaygısını azaltmakta önemli unsurlardır. Öğrenciyi motive eden faktörlerin keşfi, öğrencinin sınava yönelik gerçekçi bakış açısı elde etmeleri ve bireysel müdahaleler sınav kaygısını azaltacaktır. 

    Son olarak; sınav kaygısı konusunda öğrencinin ve velinin kendilerini yetersiz hissettiği durumlarda öncelikle okul psikolojik danışmanlarına başvurmaları, hatta gerekli gördükleri durumlarda diğer ruh sağlığı uzmanlarından(Psikolojik Danışman, Psikolog vb.) da yardım alabilirler.

ÇOCUĞUNUZDA SINAV KAYGISI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ; BURAYA TIKLAYARAK NE YAPABİLECEĞİNİZİ VE NASIL BİR YOL İZLEMENİZ GEREKTİĞİNİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 

AYRICA BURAYA TIKLAYARAKTA PROFESYONEL DESTEK TALEBİNDE BULUNABİLİRSİNİZ.